Zaprawianie nasion roślin

Dodano:2021-04-09
Kategorie:Rolnicze ABC

Czym jest zaprawianianie?

Zaprawianie nasion stanowi cenny zabieg profilaktyczny. Jego celem jest zapobieganie potencjalnym zagrożeniom młodych roślin w glebie, jakie mogą pojawić się ze strony naturalnych szkodników i chorób. Droga do zapobiegania zagrożeniom, polegająca na wykorzystania zaprawionego materiału siewnego, może być w gospodarstwie bardzo prosta. Zamawiając kwalifikowany materiał siewny, wystarczy skorzystać z ziarna w już zaprawionej formie, co znacznie ułatwia etap przygotowania do siewu. Wiele gospodarstw używa jednak własnego materiału siewnego pochodzącego z poprzedniego sezonu, dlatego też pojawia się problem wyboru metody zaprawiania i związanego z tym doboru sprzętu technicznego. 


Sprawdź nasze Artykuły ogrodnicze już teraz! 


Metody zaprawiania

Przygotowanie ziarna do siewu, polegające na jego pokryciu warstwą środka chemicznego, osiąga się metodami o różnym stopniu złożoności, odpowiednio do użytkowej formy preparatu i zastosowanego sprzętu. Zaprawianie ziarna w gospodarstwie na ogół przeprowadza się prostymi metodami i przy wykorzystaniu równie nieskomplikowanych urządzeń. Bardziej złożone metody zaprawiania materiału rozmnożeniowego, obejmujące otoczkowanie i inkrustowanie są rozpowszechnione w wyspecjalizowanych firmach nasiennych dysponujących wyrafinowanym sprzętem technicznym.

Zaprawianie na sucho

➡️ Zaprawianie na sucho jest najprostszą metodą zabezpieczania ziarna, niewymagającą użycia skomplikowanego sprzętu. Cechą działania urządzeń do zaprawiania na sucho, pracujących w systemie ciągłym lub porcjowym, jest równomierne naniesienie preparatu, który wykazuje jednak oznaki nietrwałego przytwierdzenia do materiału siewnego. Zaprawianie na sucho wiąże się z ryzykiem wzrostu zapylenia na stanowisku pracy, co nie jest obojętne dla bezpieczeństwa obsługujących proces osób.

Zaprawianie na półsucho

➡️ Zaprawianie na półsucho wyróżnia się wykorzystaniem preparatów chemicznych spełniających kryterium rozpuszczalności w wodzie. Do zaprawiania na półsucho stosuje się roztwory, zawiesiny, koncentraty, emulsje, a także żele. Rozpylona w postaci mgiełki zaprawa osiada na ziarnie, wykazując dobrą przyczepność do podłoża, tj. materiału siewnego. W efekcie zaprawiania ziarna, jego wilgotność nie powinna wzrosnąć o więcej niż 1%.

Zaprawianie na mokro

➡️ Zaprawianie na mokro jest stosowane tylko w przypadku wybranych roślin, które po przeprowadzeniu zabiegu powinny być natychmiast wysiane lub wysadzone bądź alternatywnie poddane suszeniu. Preparaty chemiczne do zaprawiania na mokro przygotowuje się w postaci roztworu wodnego, w którym zanurza się porcje materiału siewnego. Efektem stosowania płynnych zapraw jest ograniczenie zapylenia stanowiska roboczego środkiem chemicznym, a tym samym zmniejszenie ryzyka niekorzystnego oddziaływania na układ oddechowy ludzi.

Inkrustowanie

➡️ Inkrustowanie jest coraz bardziej popularną metodą przygotowywania materiału siewnego (głównie rzepaku i kukurydzy). Zabieg ten polega na nałożeniu środków chemicznych, mikroorganizmów wiążących azot i substancji wspomagających kiełkowanie oraz wschody roślin. Inkrustowanie jest złożonym zabiegiem łączącym wykorzystanie metod zaprawiania na sucho i półsucho.

Otoczkowanie

➡️ Otoczkowanie polega na pokryciu powierzchni nasion kolejnymi warstwami środków ochrony roślin i innych preparatów chemicznych, w tym fungicydów, insektycydów, nawozów mineralnych, wypełniaczy i lepiszczy. W efekcie otoczkowania bryły z nasionami powinny być zbliżone do regularnej kuli. Jest to możliwe w wyniku zastosowania złożonej linii technologicznej o wysokiej precyzji działania. Otoczkowanie jest wykorzystywane przede wszystkim do przygotowania nasion buraków, niektórych warzyw i kwiatów. Dostęp do otoczkowanego materiału siewnego decyduje o możliwości wykonania siewu precyzyjnego.

 Budowa Zaprawiarki AGRALEX


 

Zaprawiarka AGRALEX

Jest idealnym rozwiązaniem do zaprawiania nasion w systemie porcjowym, jej zaletą jest bardzo łatwa obsługa i konserwacja. Maszyna wyposażona jest w rotacyjny rozpylacz, który równomiernie zrasza cieczą zaprawiającą ziarno znajdujące się w komorze zaprawiania. Urządzenie odpylające, w które jest również wyposażona, oczyszcza nasiona z lekkich nieczystości oraz kurzu przed cyklem zraszania. Gwarantuje to wysoką jakość zaprawiania i zwiększa bezpieczeństwo pracy. Jej niewielka wydajność, do 1 t/h, znajduje zastosowanie w małych i średnich gospodarstwach rolnych.

Nasiona znajdujące się w komorze zaprawiania są wprawione w bezwładny ruch, powodujący bardzo intensywne ich mieszanie. Wówczas, w komorze tej uwalnia się z nasion kurz, który jest wysysany za pomocą ssawki i transportowany wraz z powietrzem do urządzenia odpylającego. Zadaniem urządzenia odpylającego jest również odciągnięcie oparów z worka podczas workowania zaprawionych nasion. Ciecz zaprawiająca spływa samoczynnie ze zbiorniczka do rozpylacza rotacyjnego znajdującego się w pokrywie komory. W dolnej części komory mieszania znajduje się zasuwa służąca do opróżnienia komory z zaprawianych nasion, odbywa się to po odciągnięciu pręta zasuwy, którego rękojeść znajduje się tuż nad workownikiem. Przeznaczona do zaprawiania nasion zbóż i roślin strączkowych wszystkimi dostępnymi zaprawami płynnymi.

 

Dane techniczne:
Wymiary (dł, wys, szer):
Masa:
Pojemność komory mieszania:
Rodzaj rozpylacza:
Moc silników: 
Wydajność:



1300 x 550 x 440 mm 
108 kg

50 kg
rotacyjny kierunkowy
1,37 kW 
do 1 t/h

Prześlij CV!