Do czego służy alternator? Główną funkcją alternatora jest wytworzenie prądu poprzez przemianę energii mechanicznej w elektryczną
Jak działa alternator? Koło pasowe połączone poprzez pasek klinowy z wałem korbowym silnika wprawia w ruch wirnik. Wraz ze wzrostem ilości obrotów między magnesami wirnika a stojanem tworzy się pole magnetyczne, które poprzez szczotki węglowe jest przekazywane na pierścienie ślizgowe, do których podłączone są oba końce uzwojenia wirnika. W celu przekształcenia napięcia przemiennego w stałe, uzwojenia połączone są z układem prostowniczym. Wartość napięcia generowanego przez alternator zwiększa się wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika, dlatego w celu ochrony odbiorników elektrycznych przed uszkodzeniem konieczne jest stosowanie regulatorów napięcia.
Jaka jest żywotność alternatora? Trwałość alternatora w dużej mierze zależy od warunków, w jakich pracuje. Zazwyczaj wytrzymuje przebieg około 200 tysięcy kilometrów.
Co psuje się w alternatorze? Najczęściej awarii mogą ulec szczotki, łożyska, regulator napięcia.
W ofercie hurtowni posiadamy starannie wykonane kompletne alternatory do popularnych ciągników: Ursus C-330, C-360, C-385, Zetor, T-25, MTZ, MF, do kombajnu Bizon, zestawy montażowe do tychże alternatorów oraz poszczególne podzespoły: