Rzeczywista wydajność agregatu

Dodano:2021-02-23
Kategorie:Rolnicze ABC

Agregat uprawowy - badanie wydajności pracy


Cel ćwiczenia:
Badanie wydajności pracy agregatu uprawowego.

 

Wstęp Teoretyczny:

Eksploatacja maszyn - zbiór wszystkich prac związanych z użytkowaniem maszyny, utrzymaniem i odnawianiem jej należytego stanu technicznego.

Proces produkcji - stanowi całokształt fizycznych i biologicznych procesów przebiegających w określonej kolejności, niezbędnych do wytworzenia określonego produktu np. proces produkcji zboża. W realizacji procesu produkcyjnego trzeba przeprowadzić określone procesy technologiczne.

Proces technologiczny - stanowi część prac (zabiegów, czynności) zmierzających do uzyskania żądanego efektu w danym procesie produkcyjnym (np. nawożenie mineralne).

Proces technologiczny dzieli się na zabiegi i czynności:

➡️ Zabieg produkcyjny - stanowi część procesu technologicznego uwzględniającą całokształt związanych ze sobą czynności, w wyniku których przedmiot wyjściowy przekształca się w przedmiot końcowy.

➡️ Czynność produkcyjna - jest częścią zabiegu wywołującą zmianę stanu, własności lub miejsca położenia przedmiotu pracy, np. dojazd z pola.


Sprawdź nasze ---> części do maszyn rolniczych <--- już teraz!


Co to jest agregat maszynowy?

Agregat maszynowy - zespół, który jest złożony z energetycznego źródła napędowego i narzędzia lub maszyny roboczej (źródłem może być ciągnik, silnik). W odniesieniu do prac w pełni zmechanizowanych wprowadza się pojęcie agregatu ciągnikowego, będącego zestawem złożonym z ciągnika i narzędzia lub maszyny.

Narzędzie
- urządzenie przeciągane np. za ciągnikiem, działające biernie, bez ruchomych zespołów roboczych.

Maszyna - urządzenie działające czynnie, które ma napędzane ruchome w czasie pracy zespoły robocze.

Do agregatów ciągnikowych zaliczamy również samobieżne maszyny rolnicze.


Podział agregatów maszynowych:

  • Prosty (jednoczynnościowy) - ciągnik pracujący z jednym narzędziem lub maszyną i wykonujący jeden zabieg np. ciągnik i pług.
  • Złożony:
    • Jednoczynnościowy - połączenie ciągnika z kilkoma maszynami lub narzędziami, ale wykonującymi jeden zabieg np. sprzęgnięte 2 siewniki lub kultywatory.
    • Wieloczynnościowy - ciągnik z kilkoma narzędziami lub maszynami wykonującymi różne zabiegi (czynności agrotechniczne np. ciągnik z kultywatorem rotacyjnym i siewnikiem zbożowym).


Podział maszyn i narzędzi wchodzących w skład agregatów ze względu na połączenie z ciągnikiem:

➡️ Doczepiane (przyczepiane) - łączone z ciągnikiem za pomocą stałego zestawy zaczepu umieszczonego na stałej wysokości i opierające się na własnym układzie jezdnym podczas transportu i pracy. Między ciągnikiem a maszyną jest jedynie siła uciągu np. rozrzutnik obornika.

➡️ Zawieszane - łączone z ciągnikiem za pomocą 3-punktowego układu zawieszenia. Ich położenie zmienia się za pomocą hydraulicznych układów sterowniczych np. pługi obracane.

➡️ Półzawieszane  - mają zarówno własny układ jezdny, jak i są połączone z ciągnikiem za pomocą układu zawieszenia. Do zmiany położenia z roboczego na transportowe wykorzystywany jest podnośnik hydrauliczny ciągnika. Część ciężaru maszyny obciąża ciągnik (pług półzawieszany, sadzarka do ziemniaków)

➡️ Nabudowane - mają zespoły nośne sztywno związane z ciągnikiem. Do przestawiania ich zespołów roboczych służą siłowniki hydrauliczne (np. ładowacze czołowe z ciągnikiem).

Zasady zestawiania agregatów ciągnikowych

Podstawowym warunkiem prawidłowej pracy agregatu ciągnikowego jest dobranie odpowiedniego narzędzia lub maszyny oraz zastosowanie właściwych parametrów roboczych. Należy kierować się zasadami:

✔️ Zachowanie warunków stateczności i sterowności agregatu.
✔️ Poślizg mechanizmów jezdnych ciągnika może być nadmierny.
✔️ Obciążenie silnika powinno być jak największe z zachowaniem rezerwy mocy nominalnej.

 

 

Budowa Agregatu talerzowego Staltech T30S

 

   Agregat uprawowo-siewny BRONA T30S (3,0m) przeznaczony jest do uprawy i doprawiania roli na wszystkich typach gleb pod zboża i warzywa. Stosowanie tych agregatów może z powodzeniem zastąpić orkę. Praca agregatu oparta jest na dwóch rzędach talerzy, które służą między innymi do spulchniania gleby po orkach zimowych, kultywatorowania ściernisk itp. Maszyny przystosowane są również do współpracy z siewnikiem o szerokości roboczej: 3m. Głębokość pracy regulowana jest za pomocą tylnego wału. Standardowo agregaty wyposażone są w wał rurowy.

 Agregat ten wyposażony jest w:

➡️ dwa rzędy talerzy z wysokogatunkowej stali borowej o średnicy 560 mm

➡️ wał tylni packer

➡️ wydźwig (hydropak) hydrauliczny do siewnika

➡️ stopki pod siewnik

➡️ ekrany boczne

(Ursus 1204 współpracujący z Agregatem T 30 S)

Opracowanie wyników pomiarów:

Szerokość robocza maszyny                                          3 m

Prędkość jazdy podczas pracy                                       8 km/h

Współczynnik K                                                             0.8

Długość odcinka                                                                0,1 km

Obliczenie wydajności eksploatacyjnej agregatu:



Obliczenia czasu przejazdu w jedną stronę: 

T-1minute

Czas na wykonanie manewru - 0.5 minuty

Czas całkowity  - 1.5minuty

Obliczenie wydajności praktycznej agregatu:

Powierzchnia uprawiona za jednym przejazdem - 0.03 ha = 33 przejazdy na uprawienie jednego hektara.

33 przejazdy x 1,5minuty = 50 minut

1 ha  - 50 minut

x ha -  60 minut

 

Wnioski:

- Według producenta wydajność wynosi 1,68 - 2,4 ha/h , podobny wynik otrzymaliśmy przy obliczaniu teoretycznej wydajności eksploatacyjnej, która wynosi 1.91 ha/h,

- Na wpływ wydajności praktyczniej mogły mieć wpływ czynniki atmosferyczne,

- Przy wykonywaniu ćwiczenia nie uwzględnialiśmy poślizgu koła,

- Ciężko również określić dokładna prędkość pracy, ponieważ ciągnik Ursus 1204 nie posiada elektronicznego prędkościomierza, a zabieg odbywał się przy przełożeniach skrzyni I-4 oraz włączonym napędzie przedniej osi.  

Prześlij CV!