Uprawówka - kultywator

Dodano:2021-01-26
Kategorie:Rolnicze ABC

Kultywator - do czego służy i jak działa?

 

Kultywator to maszyna przyczepiania do ciągnika, której zadaniem jest spulchnienie, mieszanie i kruszenie gleby bez jej odwracania. To jedna z podstawowych czynności uprawowych na polach.

Przyjrzyjmy się bliżej zadaniom wykonywanym przez kultywator:

➡️przyśpieszenie osiadania roli po orce poprzez pokruszenie skib
➡️spulchnienie roli zbyt zwięzłej
➡️wyciągnięcie z ziemi rozłogów perzu
➡️zniszczenie wschodzących chwastów
➡️wymieszanie nawozów z glebą

 

Kultywator ma silne działanie mieszające. Podobnie jak przy orce nie należy kultywatorować jeśli gleba jest zbyt mokra lub zbyt sucha. Jeśli będzie zbyt mokra to ulegnie zamazaniu i zasklepieniu. Jeśli zbyt sucha to efekt naszej pracy będzie marny - zęby nie rozbiją suchych brył a tylko doprowadzą do dalszego przeschnięcia ziemi.



Budowa kultywatora

Na kultywator składają się zęby przyczepione do ramy, najczęściej w 3-4 rzędach. Do ramy można doczepić również wały strunowe, zarówno przed rzędami zębów, jak i po nich.

To właśnie od zębów w największej mierze zależy efekt pracy kultywatora, a dokładnie od ich sprężystości, wytrzymałości i kształtu.

W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór wysokiej klasy zębów sprężynowych Bagra, które nie mają sobie równych. Ząb sprężynowy powinien być wykonany z wytrzymałej stali aby nie ulegał złamaniom podczas pracy. Złamaniom zapobiega również sprężystość zęba oraz dodatkowe wzmocnienia. Odpowiedni kształt zęba minimalizuje opory podczas pracy. Przy zakupie zębów warto zwrócić uwagę na to, gdyż od odpowiednio dobranego zęba sprężynowego zależy efekt naszej pracy na polu.


Jak działa ząb sprężynowy?

W trakcie przejazdu zęby kultywatora odginają się do tyłu, a redliczki wycinają cienkie pasma gleby i przesuwają je do góry.
Głębokość pracy może być różna, między 6 a 15 cm. Aby uzyskać najlepsze efekty najlepiej wykonać kultywatorowanie dwa razy - za pierwszym przejazdem trochę płycej. Powtarzając przejazd najlepiej robić to na krzyż, gleba lepiej się wymiesza i wyrówna, a chwasty zostaną wyciągnięte.

Prześlij CV!