Ciągniki Ursus - tajniki hydrauliki

Dodano:11-08-2020
Kategorie:Hydraulika

Hydraulika siłowa - co to takiego?


Hydraulika to nic innego jak przenoszenie energii poprzez ciecz. W przypadku ciągników i maszyn rolniczych tą cieczą jest olej.
Zastanawialiście się kiedyś czemu siłowa? Może po to aby używając tylko zwrotu hydraulika nikt nie pomyślał o instalacji wodno-kanalizacyjnej.


Nasz cykl artykułów opisujących działanie hydrauliki w ciągnikach Ursus rozpoczynamy od klasyka tego gatunku, czyli popularnej "trzydziestki"-  z niewiadomych nam przyczyn zwanej ciapkiem.

 

Schodzące z linii montażowej legendarnej fabryki na warszawskim Ursusie ciągniki C-330 były standardowo wyposażone w podnośnik hydrauliczny i obwód hydrauliki zewnętrznej. Pokrótce opiszemy teraz ich budowę oraz sposób działania.


Co i jak potrafi podnośnik?

 

✅podnośnik hydrauliczny umożliwia wykonanie takich operacji jak:
    ➡️podnoszenie i opuszczanie doczepionej maszyny
    ➡️pracę z maszyną z kołem podporowym (praca kopiująca - podnośnik dostosowuje się do     położenia koła podporowego)
    ➡️chwilowe dociążenie tylnych kół

 

Elementy podnośnika hydraulicznego ciągnika Ursus C-330:

podnosnik_hydrauliczny-min

1- przewody podnośnik - rozdzielacz obwodu zewnętrznego
2- śruba ustalająca
3- korpus podnośnika
4- rozdzielacz podnośnika
5- przewód pompa - rozdzielacz
6- pompa
7- pokrywa cylindra
8- tłok
9- cylinder
10- tłoczysko
11- sworzeń
12- dźwignia główna
13- wał
14- ramię podnośnika
15- łącznik górny
16- cięgło pionowe
17- dźwignia dolna
18- wspornik dźwigni

 

Pompa podnośnika (standardowa o wydajności 18dm/min, dostępne są również wzmocnione nawet do 32 dm/min) zasysa olej ze skrzyni biegów i tylnego mostu (pełniących role zbiorników oleju) przez filtr ssawny i tłoczy do rozdzielacza podnośnika, skąd może być skierowany do siłownika hydraulicznego o średnicy 70mm i skoku 150mm lub do rozdzielacza obwodu zewnętrznego. Pompa zabezpieczona jest przed przeciążeniem zaworem bezpieczeństwa o ciśnieniu otwarcia 13,5 MPa. Przy ciśnieniu nominalnym 10 MPa udźwig na końcach cięgieł układu zawieszenia wynosi 6,9kN (700kg), a czas podnoszenia pełnego obciążenia to 2,5s.

 

 

Schemat podnośnika hydraulicznego ciągnika Ursus C-330

schemat_hydrauliki2-min

1- pompa zębata
2- rozdzielacz podnośnika
3- rozdzielacz odwodu zewnętrznego
4- siłownik hydrauliczny
5- zawór bezpieczeństwa pompy
6- filtr ssawny
7- zbiornikRozdzielacz podnośnika może być ustawiony w czterech położeniach roboczych:

    ➡️podnoszenie - w tym położeniu cały olej z pompy kierowany jest do siłownika podnośnika (podnoszenie maszyny). Obwód zewnętrzny odcięty jest od dopływu i odpływu oleju.
    ➡️stop (pozycja neutralna) -w tym położeniu olej przepływa przez rozdzielacz podnośnika do rozdzielacza siłowników zewnętrznych i jeżeli on również znajduje się w położeniu neutralnym to spływa do zbiornika (układ z otwartym przepływem w położeniu neutralnym). Odcięty jest odpływ z siłownika hydraulicznego podnośnika.
    ➡️opuszczanie -  w tym położeniu olej z pompy dopływa do rozdzielacza obwodu zewnętrznego, siłownik hydrauliczny podnośnika i rozdzielacz obwodu zewnętrznego są połączone ze spływem do zbiornika.
    ➡️dociążanie - w tym położeniu odcięty jest obwód zewnętrzny, a spływ oleju z siłownika hydraulicznego jest dławiony regulowanym zaworem.

 

Schemat budowy rozdzielacza podnośnika:

 

rozdzielacz2-min

1- dźwignia rozdzielacza
2- łącznik
3- pierścień uszczelniający
4- korpus
5- tłok
6,9,11 - kołki
7- wałek przedłużający
8- tuleja rozprężna
10- pokrętło
12- drążek regulacyjny
13- obudowa drążka regulacyjnego
14- pierścień uszczelniający
15, 17, 26, 26 - sprężyny
16, 19- kulki
18- tuleja zaworu dociążającego
20- gniazdo kulki
21- tłoczek zaworu dociążającego
22, 25- korki
24- podkładka regulacyjna
27- śruba
28- ogranicznik

 

 

Do sterowania suwakiem rozdzielacza podnośnika służy dźwignia ręczna znajdująca się w kabinie kierowcy.

Układ podnoszenia nie miał urządzeń do automatycznej regulacji pracy narzędzia. Opracowaliśmy takie aby praca była łatwiejsza. W naszej ofercie można znaleźć zarówno zestawy zewnętrznego rozdzielacza,  łączniki hydrauliczne czy cięgła boczne CAT2.

 

Czas na drugi element czyli:

 

✅obwód hydrauliki zewnętrznej

Zamocowany był standardowo na tylnym błotniku ciągnika z przeznaczeniem do sterowania i napędu siłowników roboczych maszyny dołączanej do ciągnika. Sterowanie obwodem zewnętrznym jest możliwe przy ustawieniu rozdzielacza podnośnika w położeniu stop i opuszczanie. Obwód hydrauliki zewnętrznej może być wykonany z jedno lub dwusekcyjnym rozdzielaczem siłowników zewnętrznych i dwoma lub czterema szybkozłączami. Rozdzielacz dwusekcyjny umożliwia sterowanie siłownikami hydraulicznymi w sposób niezależny od siebie.

 

Rozwiązania montowane fabrycznie miały niestety swoje wady. Przede wszystkim sterowanie rozdzielaczem zamontowanym pod błotnikiem do najwygodniejszych nie należy.

Nasze zestawy to przede wszystkim sterowanie z jednego miejsca zarówno rozdzielaczem jak i obwodem zewnętrznym (szybkozłączami). I prawie nieograniczone możliwości rozbudowy poprzez zastosowanie rozdzielaczy z większą ilością sekcji - tutaj wszystko zależy od potrzeb i pomysłu artysty. Wystarczy zamówić osobno zestaw bez rozdzielacza i wybrany przez siebie rozdzielacz.

 

A jak to wygląda cenowo?


Oryginalne rozdzielacze cylindrów zewnętrznych do tanich nie należą - koszt to około 800-900zł, innych problemem jest ich dostępność - produkujący je niegdyś Archimedes wypuszcza je tylko czasem z taśmy produkcyjnej. Tradycyjny rozdzielacz dobrej jakości (Archimedes, Hydrotor) to koszt około 700zł.
Koszt tylko tych dwóch elementów to przy dobrych wiatrach 1500zł.
Dlatego jeśli szwankuje zasłużony już rozdzielacz to warto zastanowić się nad zestawem, który poprawi dzieło w postaci Ursusa C-330.
Cena zestawu waha się od 245zł (bez rozdzielacza) do 1060 zł.

Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia to polecamy film z montażu:

 

Artykuł opracowany na podstawie materiałów własnych Agro-Bis Barszcz Sp.J. oraz książki:


M. Miszczak, H. Roszkowski, C. Waszkiewicz, Urządzenia hydrauliczne w ciągnikach i maszynach rolniczych, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1983

Katalog
Wyszukiwarka filtrów
Pzl Sędziszów
Prześlij CV!